Otthonfelújítási Program energiahatékonysági korszerűsítéshez 2025

A KEHOP Plusz Otthonfelújítási Program lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához nyújt támogatást, a korábbihoz hasonló feltételekkel, de kibővített pályázói körrel, kevesebb adminisztrációs teherrel, külön a budapesti és külön a fővároson kívüli pályázóknak.

A program célja a magyarországi lakóépületek primerenergia-fogyasztásának csökkentése. A programban két Felhívás nyílik a megvalósítás, azaz a korszerűsítendő ingatlan elhelyezkedése alapján:

  • a KEHOP Plusz-4.1.7-24 a vidéki térségek fejlesztéseit támogatja,
  • a KEHOP_Plusz-4.1.8-24 keretében pedig a budapestiek pályázhatnak.

A pályázatok benyújtásának határideje

A pályázatra 2025. január és 2027. március között lehet támogatási kérelmeket benyújtani, de forráskimerülés esetén a programot hamarabb is lezárhatják.  Érdemes már most elkezdeni az előkészületeket, ugyanis sokan vártak erre az újabb lakossági programra!

Fontos! Ez a pályázat nem azonos a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében igényelhető széleskörű felújítási munkákra felhasználható támogatással, melyről a fenti linken olvashat.

Az energetikai Otthonfelújítási támogatás feltételei (2025. január 20-tól)

A pályázat keretében kamatmentes kölcsön és vissza nem térítendő kombinált támogatás igényelhető.

Az Otthonfelújítási Program keretében csak Magyarországon lévő ingatlan korszerűsíthető. A program keretösszege a budapesti felhasználás esetén 6,19 milliárd forint. Budapesten kívül, Magyarország egész területén pedig 66,82 milliárd forint áll rendelkezésre, azzal a kikötéssel, hogy a keretösszeg 65%-a a négy legkevésbé fejlett régióban, azaz a Dél-Alföld, a Dél-Dunántúl, az Észak-Alföld és Észak-Magyarország területén végzett korszerűsítések megvalósításához kerül felosztásra a kölcsönigénylők között.

  • A kölcsön és vissza nem térítendő támogatás együttes összege minimum 2.500.000 Ft, maximum 6.000.000 Ft. Ezen belül a vissza nem térítendő támogatás aránya 50%. A projekt teljes elszámolható költségének minimum 1/7-ét (a maximális 6.000.000 Ft-os finanszírozási összeg igénylése esetén ez 1.000.000 Ft) saját forrásból kell a pályázónak előteremtenie.
  • A 6 milliós támogatásnál magasabb összegű korszerűsítés is végrehajtható, azonban sem a hitel, sem a vissza nem térítendő támogatás mértéke nem változik emiatt. Ha a beruházás összköltsége alacsonyabb 7 millió forintnál, akkor a saját erő, a vissza nem térítendő támogatás és a kölcsönrész is arányosan kisebb lesz.
  • Az energetikai korszerűsítés eredményeként épületenként legalább 30%-os mértékű primerenergia-fogyasztás csökkenést szükséges elérni a projekt megvalósítását megelőző (kiinduló) állapothoz képest, melyet Hiteles Energetikai Tanúsítvánnyal (HET) szükséges alátámasztani. A 30% primerenergia-megtakarításba nem számítható be a megújuló alapú villamosenergia előállításra számított energiamegtakarítás.
  • A program által biztosított támogatást a 2007. január 1. előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy-és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére lehet felhasználni.
  • A támogatás az alábbi épülettípusokra igényelhető: Kizárólag a földhivatali ingatlan-nyilvántartásban belterületi-, külterületi-, kivett lakóház besorolású, szabadon álló családi ház, sorházi családi ház, ikerház bejegyzett, életvitelszerűen lakott ingatlan energetikai korszerűsítése támogatható. Sorházi családi háznak olyan épületegység minősül, ami önálló telken áll, a telek építési vonalán létesült, és a telek legalább egy, legfeljebb 2 oldalhatárán egymáshoz határfalakkal csatlakozott épületsor egy lakása. Ikerház: két szomszédos építési telek közös oldalhatárán álló, egymástól független épületszerkezetekkel és közműbekötésekkel megvalósított, tűzfalakkal csatlakozó két olyan önálló épület, amely külsőleg egy épület képét mutatja.
  • A projekt megvalósítását a kölcsönszerződés megkötést követő 24 hónapon belül kell befejezni.
  • Ez a határidő indokolt esetben egy alkalommal további maximum 6 hónappal meghosszabbítható.
  • A korszerűsítéssel érintett ingatlanban csak lakáscélú energiafelhasználás történhet.
  • A beruházással érintett ingatlan címén vállalkozás székhelye fennállhat, de tényleges vállalkozási, gazdasági tevékenység folytatása nem megengedett. Amennyiben az ingatlanban vagy egy részében tényleges vállalkozási, gazdasági tevékenység végzése történik, biztosítani kell a vállalkozási tevékenységhez szükséges energiafelhasználás elkülönítését: külön mérőórával és közüzemi számlával. Telephely létesítés nem megengedett, az érintett ingatlan csak vállalkozás székhelyeként lehet bejelentve.

Kik igényelhetik az Otthonfelújítási támogatást?

A program keretében nyújtott otthonfelújítási kombinált támogatást olyan természetes személy igényelheti, aki

  • nagykorú, cselekvőképes,
  • magyar adóazonosító jellel rendelkezik,
  • magyar állampolgár, vagy (lakcímkártyával igazoltan) legalább egy éve magyarországi állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező, az Európai Gazdasági Térség valamely más tagállamának olyan állampolgára,
  • tulajdoni hányaddal vagy legalább a kölcsön tervezett futamidejét elérő határozott időre alapított, illetve holtig tartó haszonélvezeti, özvegyi joggal rendelkezik a korszerűsítendő ingatlanban, mely ingatlan (lakcímkártyával igazoltan) legalább 2024. december 19. óta a kölcsönigénylő vagy közeli hozzátartozójának állandó lakóhelye vagy tartózkodási helye.
  • Ingatlan adásvétel, tulajdonszerzés, haszonélvezet alapítása esetén elfogadott a 2024. december 19-ig kelt, ügyvéd által ellenjegyzett vagy közjegyző által hitelesített ingatlan adásvételi szerződés, ajándékozási szerződés. A kölcsönkérelem benyújtásának feltétele, hogy az illetékes Földhivatalnál érkeztetve és széljegyzésre kerüljön az ingatlan adásvételi szerződés vagy ajándékozási szerződés vagy haszonélvezetről szóló szerződés, illetve minden más tulajdonjog átruházó okirat.

Ebben az esetben a tulajdonjog, haszonélvezeti jog bejegyzése a támogatás folyósításának feltétele, amelyet bejegyző határozattal kell igazolni. További feltétel, hogy a kölcsönigénylő vagy közeli hozzátartozójának állandó lakóhelye vagy tartózkodási helye legyen a korszerűsítéssel érintett ingatlan, amit a lakcímkártyával kell igazolni legkésőbb a folyósítási előfeltételek teljesítésekor.

A kölcsönigénylő házastársa, bejegyzett élettársa a kölcsönügyletbe adóstársként bevonásra kerül.

Ha a kölcsönigénylő igényléskor betöltötte, vagy a kölcsön futamidejének lejáratáig betölti a 75. életévét, a kölcsönügyletbe be kell vonni egy olyan adóstársat, aki az életkori korlátnak és a jövedelmi elvárásoknak is együttesen megfelel.

Milyen forrásokból tevődik össze a korszerűsítés finanszírozása?

A teljes finanszírozási összeg

  • saját forrásból (önerőből),
  • kamatmentes kölcsönből és
  • vissza nem térítendő támogatásból áll.

A beruházás összköltsége 7 millió forint lehet, amely

  • 1 millió forintos saját erőből és
  • 6 millió forint finanszírozási összegből tevődik össze.

A beruházás elszámolható költségében a finanszírozási összeg, vagyis a kölcsön és a vissza nem térítendő támogatás összege egyaránt legfeljebb 3 millió – 3 millió forint.

A kölcsönrész és a vissza nem térítendő támogatás összege külön, de ugyanazon napon kerül folyósításra a kölcsönszerződésben meghatározott arány szerint.

Alapesetben elő kell finanszírozni a munkálatokat, és amikor megvalósult a korszerűsítés, és annak eredményét leellenőrizték, akkor kapja meg a pályázó a teljes finanszírozási összeget, azaz 7 milliós beruházás esetén 6 millió forintot. Ebből 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás, 3 millió forint pedig kamatmentes kölcsön. (Lehetőség van közvetlen szállítói finanszírozásra is, ez esetben a szállítót/kivitelezőt a pályázatból közvetlenül fizetik ki.)

Önerő

  • Az elvárt önerő mértéke a projekt elszámolható költségének minimum 1/7 része, amely 7 milliós beruházás esetén 1 millió forintot jelent. Az önerő felhasználását folyósításkor a forrás aránynak megfelelően igazolni szükséges. A minimumon felüli további saját erő is felhasználható az ingatlan korszerűsítéshez a 30 százalék primer energia megtakarítás elérése érdekében.
  • A program során felmerülő adminisztrációs tevékenységek költségei, így különösen az ingatlanra vonatkozó energetikai tanúsítvány és tulajdoni lap költsége a saját forrás terhére is elszámolható.

Kamatmentes kölcsön

  • A kamatmentes kölcsön futamideje legfeljebb 12 év, amely a türelmi és a rendelkezésre tartási időt is magában foglalja. A rendelkezésre tartási idő 6-24 hónap (amely indokolt esetben maximum 6 hónappal hosszabbítható meg). A türelmi idő a rendelkezésre tartási idő végétől számított 3 hónap.
  • A kölcsön vonatkozásában kezelési költség, rendelkezésre tartási jutalék, előtörlesztési díj, szerződésmódosítási díj nem kerül felszámításra. A kölcsönkérelem bírálatával, a kölcsönszerződés megkötésével és módosításával, valamint a kölcsön folyósításával összefüggésben szintén nem számítható fel díj. Kivéve az, amely harmadik felet illet (pl. energetikai tanúsítványok díjai, tulajdoni lap, illetve statikai szakvélemény költsége, valamint közjegyzői díj).
  • A kölcsön részleges előtörlesztése kizárólag eredményességmérést követően megengedett. Az eredményességmérést megelőzően kizárólag a folyósított finanszírozási összeg (kölcsönrész és vissza nem térítendő támogatás együttes összegének) végtörlesztése (teljes előtörlesztése) lehetséges.
  • Lehetőség van arra, hogy a lakástakarék pénztári számlán lévő, az állami támogatással és betéti kamattal növelt megtakarítások a finanszírozási összegből fennmaradó kölcsönrész elő- vagy végtörlesztésére kerüljenek felhasználásra.
  • A beruházás tárgyát képező ingatlant nem szükséges biztosítékként a fedezeti körbe bevonni. Azonban a korszerűsítéssel érintett ingatlan a futamidő végéig vagy a teljes visszafizetésig nem idegeníthető el. Ez azt jelenti, hogy az ingatlanra nem kerül jelzálog, de elidegenítési tilalom igen.

Vissza nem térítendő támogatás

  • A 6 milliós finanszírozási összeg az igénylő rendelkezése szerint utófinanszírozással, vagy a számla kiállítójának történő közvetlen utalással (közvetlen szállítói finanszírozással) kerülhet folyósításra.
  • A saját forrás igazolt felhasználását követően előlegszámla (vagy előlegbekérő /díjbekérő/ proforma számla) benyújtásával – teljesítési igazolás csatolása nélkül – szállítói előleg igénybevételére van lehetőség. Ebben az esetben a folyósítás a szállító fizetési számlájára történik. A projekt keretében lehívott szállítói előleg mértéke nem haladhatja meg szállítónként és összesen a finanszírozási összeg 50%-át.
  • (A finanszírozási összeg 50%-át meghaladó, legfeljebb 75%-os szállítói előleg igénybevételére kizárólag az jogosult, akinek kivitelezője szerepel az ÉMI NKft. által üzemeltetett ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Kivitelezői Regisztrációs Listán.)
  • Eredményes és szabályos megvalósítást követően kizárólag a finanszírozási összeg kölcsön része fizetendő vissza.

Milyen munkálatokat lehet elvégezni a lakásfelújítási támogatás segítségével?

Az alábbi munkálatok finanszírozhatóak a támogatás segítségével:

  • Épület külső határoló elemeinek hőszigetelése: Fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljeskörű) hőszigetelése, födémszigetelés. Támogatott a külső fal (tűzfalat, oromfalat, lábazatot is beleértve), lapostető, fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése.
  • Nyílászárócsere: Fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje / energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése. A nyílászáró cseréhez kapcsolódó árnyékoló, árnyékvető és rovarvédő szerkezetek beépítése a projekt keretében kizárólag el nem számolható költséggel valósítható meg, így a pályázat keretében támogatás nem igényelhető rá!
  • Használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítése csak abban az esetben támogatható, ha a projektben hőszigetelés vagy nyílászárócsere is történik. Önállóan, illetve kizárólag fűtéskorszerűsítéssel kiegészítve nem támogatható tevékenység, továbbá a földgáz alapú használati melegvíz rendszer korszerűsítés nem támogatható.
  • Fűtésrendszer korszerűsítése csak abban az esetben támogatható, ha a projektben hőszigetelés vagy nyílászárócsere is történik. Önállóan, illetve kizárólag használati melegvíz rendszerek korszerűsítésével kiegészítve nem támogatható tevékenység.
  • Hőtermelő berendezések cseréje korszerű berendezésekre: levegő-víz hőszivattyú fűtési rendszerként,
  • Szekunder fűtési kör átalakítása, hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje, amely vonatkozik a padló és mennyezet hűtési / fűtési rendszerekre is,
  • Automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése.
  • Kizárólag az energetikai korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó elemként a helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségek, melyek költsége a fajlagos maximum költségek meghatározásánál beszámításra került, és a költségvetésben nem külön, hanem az adott támogatható tevékenység költségei között szükséges szerepeltetni.
  • Fosszilis energiahordozó alapú (vegyes-, szén-, vagy gáztüzelésű) tüzelőberendezések, illetve használati melegvíz rendszer korszerűsítés a program keretében nem támogatható az Épületek Energiateljesítményéről szóló (EPBD) 2010/31/EU irányelv alapján. Fatüzelésű fűtésrendszer, illetve HMV korszerűsítés sem támogatható (így a brikett-, pellet alapú tüzelőberendezések sem).

A felújítás elvégzése után az ingatlannak legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kell elérni. Ezt energetikai tanúsítvánnyal kell igazolni, melyet a korszerűsítés előtt és után is el kell végeztetni.

Mire számíthatnak, akik a korszerűsítéssel nem érnek el legalább 30 százalékos energiamegtakarítást otthonukban?

Amennyiben a záró hiteles energetikai tanúsítvány alapján nem éri el a megvalósított beruházás a 30 százalékos primer energia megtakarítást, úgy az ügylet szabálytalanná válik, és a teljes finanszírozási összeg visszakövetelésre kerül. A visszafizetendő összeg a tőke tartozáson túl, a kölcsönszerződés szerinti ügyleti kamattal (valamint esetleges késedelmi kamattal), és a szabálytalanságból eredő ügyleti kamattal, és késedelem esetén Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelve kerül meghatározásra.

A támogatáson kívül (a projekt elszámolható költségén felüli) saját forrásból megvalósuló tevékenységek is beszámíthatók a 30%-os energia-megtakarítás elérésébe, ha azok a nyitó és a záró energetikai tanúsítás között valósulnak meg.

Elszámolható költségek:

  • Anyagköltség
  • Munkadíj
  • Projekt-előkészítési tevékenység: pl. szakértői, tervezői, eljárási költségek (összesen maximum 450 ezer forint lehet)
  • Egyéb költségek: a biztonságos működést, tűzvédelmet és az életveszély elhárítását szolgálja, továbbá a közvetlen helyreállítási költségek, a záró hiteles energetikai tanúsítvány (HET) költsége (mindösszesen 300 ezer forint lehet, ebből a záró HET max. 45 ezer forint lehet)
  • A felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat végző vállalkozó illetve az energetikus, valamint a tanácsadó által kiállított számla, vagy egyszerűsített számla csak akkor fogadható el, ha a vállalkozó és a kölcsön igénylő személye nem azonos, vagy a vállalkozó a kölcsön igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa, vagy gazdálkodó szervezet esetében az igénylő, vagy közeli hozzátartozója annak nem tulajdonosa, alkalmazottja, alapítója vagy vezető tisztségviselője.

A program során igénybe vett finanszírozási összeg alapján elszámolt költség tételekre vonatkozóan semmilyen jogcímen sem vehető igénybe más európai uniós finanszírozású vissza nem térítendő és/vagy visszatérítendő támogatás.

Hol és hogyan lehet igényelni a támogatást?

  1. A támogatást 2025. január 20-tól lehet igényelni az MBH Bank, az OTP Bank és a Gránit Bank által kialakított MFB Pont Plusz lakossági hálózatánál, várhatóan 266 bankfiókban országszerte, 2027. március 30-ig, vagy a forráskeret kimerüléséig. Az MFB Bank Pont Plusz hálózat minden lakossági fiókjánál a kölcsönkérelmek online átadásának lehetősége is a pályázók rendelkezésére áll.
  • Egy természetes személynek adósként legfeljebb egy kölcsönkérelme részesülhet támogatásban.
  • Ugyanazon ingatlan vonatkozásában maximum egy kölcsönkérelem részesülhet támogatásban.
  • Ugyanazon kölcsönigénylő kizárólag egyetlen uniós forrású energiahatékonysági célú lakossági programból kaphat támogatást.
  • A tervezett legalább 30 százalékos mértékű primerenergia-megtakarítás előzetes alátámasztásához a kölcsönkérelemhez csatolni kell az épületnek a fejlesztés előtti (kiinduló) állapotot bemutató és a CO2 kibocsátási értékeket is tartalmazó, az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet szerint készített Hiteles Energetikai Tanúsítvány aláírt példányát és energetikai számítását, továbbá a beruházás megvalósítása utáni (tervezett) állapotra vonatkozó aláírt energetikai számítást. A környezeti terhelést is szem előtt tartva a beépítésre kerülő építési kulcstermékeknek, anyagoknak rendelkeznük kell az ÉMI NKft. által kiadott egyszerűsített környezeti minősítéssel.
  • A kölcsönkérelem benyújtásának napját megelőzően megkezdett projekt is finanszírozható azzal, hogy ebben az esetben csak a projektelőkészítési tevékenységekkel kapcsolatban kiállított számla fogadható el.
  • Az igénylők a beruházások műszaki-szakmai energetikai előkészítése és a projekt teljes életútja során a megvalósításig bármely energetikai tanácsadó szolgáltatását igénybe vehetik, így kiemelten
  • az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény szerinti tetszőleges első jogosult várományos szervezeteket, akik a hitelesített energiamegtakarítás (a továbbiakban: HEM) keletkeztetés érdekében teljesítik a törvényben rögzített előírásokat, vagy
  • az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer kötelezett szervezeteinek műszaki tanácsadó, minőségbiztosító szolgáltatásait, vagy
  • valamely nem-kormányzati szervezet által kínált épületenergetikai tanácsadást, vagy
  • a Magyar Mérnöki Kamara lakossági energetikai tanácsadását.
  1. A nyújtható finanszírozási összeg megállapításakor az MFB Zrt. figyelembe veszi a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatót. Tehát csak annyi kölcsönt kaphatsz, amennyit a jövedelmed elbír.
  2. A kölcsönrész és a vissza nem térítendő támogatás a kedvezményezett rendelkezése szerint utófinanszírozással, vagy közvetlen szállítói finanszírozással kerülhet folyósításra.
  • Utófinanszírozás: A korszerűsítés elvégzése és kifizetése után, az erről szóló számlák benyújtását követően folyósítja a megállapított kombinált támogatást a bank a kedvezményezett részére.
  • Közvetlen szállítói finanszírozás: A szállítói finanszírozás folyósítása kizárólag az anyagi, műszaki- és forrásösszetételnek megfelelő tartalommal kiállított és a projektre vonatkozóan benyújtott, ellenőrzött számviteli bizonylatok tartalma szerinti építési anyagokra/termékekre és munkadíjakra, a vállalkozói/kivitelezői szerződés szerinti tevékenységre és összegben történhet. Ebben az esetben a folyósítás a szállító fizetési számlájára történik. A projekt keretében lehívott szállítói előleg mértéke nem haladhatja meg szállítónként és összesen a finanszírozási összeg 50%-át.
  • (A finanszírozási összeg 50%-át meghaladó, legfeljebb 75%-os szállítói előleg igénybevételére kizárólag az jogosult, akinek kivitelezője szerepel az ÉMI NKft. által üzemeltetett ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Kivitelezői Regisztrációs Listán.)
  1. A korszerűsítést (fizikailag és pénzügyileg is) a kölcsönszerződés megkötésétől számított 24 hónapon belül be kell fejezni, ami indokolt esetben egy alkalommal maximum 6 hónapig meghosszabbítható.

5. Az eredményességi kritériumok teljesítésének igazolására a finanszírozási összeg utolsó részletének lehívásához be kell nyújtani a projekt megvalósítása után az ingatlanról készült Hiteles Energetikai Tanúsítványt és az előírt záró dokumentációt.


Amennyiben érdekli az Otthonfelújítási Program, kérje díjmentes felmérésünket, illetve árajánlatot a pályázat elkészítésére.

Tel.: 06 (30) 408 0097 | E-mail: info@onecoolhungary.hu